11 неверојатни замоци во Колорадо

Не мора да патувате надвор од земјата за да ги видите прекрасните замоци. Има многу замоци токму во Колорадо.

Секој замок е уникатен и магичен на свој начин, и сите тие ќе направат да се чувствувате како да сте кралско семејство за ден. Значи, ако барате уникатни атракции во Колорадо, размислете за посета на замок.

Содржинапокажуваат Следниве 11 замоци се одлични постојки за време на секој одмор. #1 – Бишоп замок #2 – замок Глен Ери #3 – замок Мирамонт #4 – замок Дунафон #5 – Вестминстер замок #6 – Замок Фалкон #7 – Замок Редстоун #8 – Ранч и замок Чироки #9 – замок Рихтофен #10 – Замокот Кано #11 – Ледени замоци

Следниве 11 замоци се одлични постојки за време на секој одмор.

#1 – Бишопски замок

Еден човек сам го изградил епископскиот замок во 'рж. Кога ќе ја видите оваа масивна градба, ќе бидете уште повеќе импресионирани од неговата напорна работа. Џим Бишоп го купил земјиштето со намера да изгради куќа, но една што почнал да ја гради, не можел да престане! По 60 години градење, замокот стана чудна градба која изгледа како да е излезена директно од фантастичен роман. За да се додаде тоа магично чувство, на покривот беше изградена уметничка инсталација на челичен змеј. За среќа, овој замок е отворен за јавноста и е бесплатен, што го прави совршено бегство од реалноста.

#2 – Замокот Глен Ери

Можетенајдете го замокот Глен Ејри, познат и како замокот Палмер, во Колорадо Спрингс. Тоа беше домот од соништата на генералот Вилијам Џексон Палмер, кој го направи за неговата сопруга во 1872 година. Областа на замокот зафаќа повеќе од 700 хектари, а само големата сала е 2.000 квадратни метри. Нема недостиг од простор, вклучувајќи 17 соби за гости, 24 камини и седум сали за состаноци. Се смета за романтична локација за посета и често е домаќин на популарните забави со чај за посетителите да уживаат.

#3 – замокот Мирамонт

Овој замок Маниту Спрингс сега функционира како куќен музеј од викторијанската ера. Туристите можат да ги истражуваат 14.000 квадратни метри од замокот. За прв пат бил изграден во 1895 година користејќи мешавина од девет различни архитектонски стилови. 40-те соби во оваа структура се уникатни бидејќи ретко имаат квадратна форма. Наместо тоа, тие обично имаат осум до шеснаесет ѕидови наместо тоа. Замокот е исто така полн со многу тајни тунели и патишта за бегство. Многумина веруваат дека структурата е опседната, но персоналот изгледа убеден дека не е. Ќе мора да бидете судија за тоа кога ќе го посетите.

#4 – замокот Дунафон

Овој замок од 1941 година во близина на Иделдејл е токму она што го Очекувајте да изгледа како замок, со многу прекрасни обрасци од камења и тули. Денес, овој замок најчесто се користи како место за настани. На крајот на краиштата, има некои од најпрекрасните погледи на Беар Крик и има патеки кои лесно седостапни за секого. Замокот се наоѓа на 140 хектари земја, која исто така е исполнета со дворови и водни патишта. Ако сте доволно среќни да организирате свадба или друг настан таму, тоа ќе биде незаборавно искуство.

#5 – Вестминстерскиот замок

The Вестминстерскиот замок е оддалечен само 20 минути од Денвер. Тоа е прекрасно историско обележје кое често се нарекува „Големиот црвен замок“. Изграден е во 1892 година како Вестминстерски универзитет, но денес функционира како училница за христијанските училишта Белвју. Ако се надевате дека ќе погледнете внатре, можете да закажете обиколка на структурата. Еден од најдобрите делови на ентериерот е погледот од кулата долга 175 метри. Дури и ако не влезете внатре, вреди да застанете покрај оваа импресивна знаменитост.

#6 – Замокот сокол

Замокот сокол е секако еден од најкул замоци во Колорадо, но не од причините што би ги очекувале. Денес, тоа е главно урнатини, што му дава морничаво чувство. Изграден е во 1909 година од Џон Бризбен Вокер, но бил уништен од пожар во 1918 година. Пронајден е во паркот Маунт Фалкон во Морисон. Така, многу туристи пешачат по патеките на паркот за да видат што останало од овој замок. Паркот е познат и по патеките за јавање и набљудувачката кула.

#7 – Замокот Редстоун

Замокот Редстоун има помодерен изглед, и како што имплицира името, се наоѓа воРедстоун. Изграден е околу 1903 година, а моментално е приватна резиденција. Сепак, јавните тури се нудат ако купувате билети преку Интернет. Замокот се наоѓа на карпи од песочник во близина на долината на реката Кристал. Внатре има 24 спални соби и 16 бањи. Можеби ќе ја препознаете како локација за снимање на филмот од 2006 година Престижот .

#8 – Чироки Ранч и замок

The Ранчот и замокот Чироки бил изграден од 1924 до 1926 година со шкотски стил од 1450-тите. Се наоѓа во Седалија на околу 3.400 хектари земја. Замокот нуди обиколки со водич и е најпознат по својата прекрасна колекција на уметност внатре, вклучувајќи слики, скулптури и антиквитети. Таа, исто така, е домаќин на некои уникатни уметнички настани, вклучително и шанса да се насликаат прекрасните погледи на Колорадо од замокот. Како и многу други замоци во Колорадо, тој е исто така одлична локација за свадба.

#9 – Замокот Рихтофен

Овој замок се наоѓа токму во Денвер. За жал, тој е во приватна сопственост, така што нема достапни тури. Изградена е во 1887 година за баронот Валтер фон Рихтофен. Тој беше вујко на озлогласениот германски борбен пилот од Првата светска војна познат како Црвениот барон. Замокот е околу 15.000 квадратни метри со 35 соби. Има гаргули издлабени во камен, рачно врежана дрво и оловно стакло. Еден од најзначајните настани што се случиле во овој замок бил кога Гертруда Патерсон го застрелала својот сопруг во1911.

#10 – Замокот Кано

Замокот Кано во Антонито е секако уникатна глетка. Направен е од различни метални предмети, вклучително и лименки за пиво и капачиња. Доналд Кано Еспиноза ја создаде оваа бизарна атракција како начин да му се заблагодари на Бога за неговиот опстанок во војната. Во близина на двете кули на замокот, ќе најдете и гаража, куќа и барака, исто така направени од случајни материјали. За жал, тоа е приватна резиденција, па не можете да влезете во неа, но сепак е интересно да се вози покрај него.

#11 – Ледени замоци

Ледени замоци не се вашиот типичен замок, но сепак тие се популарна атракција што вреди да се спомене. Секоја зима во Дилон се вајаат прекрасни ледени замоци. Тие се уметничка инсталација направена од илјадници мразулци. Посветените уметници работат шест недели за да ги завршат овие замоци, кои се високи од 40 до 60 стапки на одредени точки. Мразот е исто така осветлен со шарени светла за да ја зголеми убавината. Овие замоци можеби нема да траат вечно како другите атракции на оваа листа, но тие се возбудлива сезонска атракција што нема да сакате да ја пропуштите. Некои други држави, исто така, одржуваат слични настани за ледените замоци.

Има многу замоци во Колорадо, секој со свои уникатни карактеристики. Овие 11 атракции се сите импресивни знаменитости за гледање, па додадете некои од нив во вашата маршрута. Без разлика дали сте импресионирани од историјата или архитектурата, замоците сесигурно ќе го направите вашето патување во Колорадо возбудливо.

Скролај на врв