20 забавни активности за денот на снегот во затворен простор што треба да ги направите со вашите деца

А снежен ден е голема работа овде во Грузија. Не гледаме многу снег, но кога гледаме, тоа е прилично возбудливо и училиштата обично се затвораат! Ура! Секогаш е забавно, но децата се прилично вознемирени и молат да излезат надвор. Се разбира, со снежниот ден, децата не можат да останат надвор цел ден, па мораме да најдеме забавни и бесплатни начини да ги забавуваме во затворен простор, нели? Тоа може да биде предизвик. Мораме да смислиме идеи за активности за денот на снегот кои се доволно возбудливи за да се натпреваруваат со сиот бел прав надвор што постојано ги повикува децата. Овие активности можат да ви помогнат да ги охрабрите вашите деца да останат доволно долго за да се загреат пред да се вратат надвор да се шетаат со бели работи.

АКТИВНОСТИ НА ДЕНОТ НА СНЕГОТ НА ЗАТВОРЕН

Барате забавни и бесплатни работи со вашите деца на снежен ден? Еве 20 активности што треба да ги правите со вашите деца кои се забавни за нив и за вашиот паричник. Од боење до сликање и сè помеѓу, овие активности ќе ги одржат вашите деца ментално стимулирани и одлично ќе се забавуваат. Тие се исто така одличен начин да се поврзете како семејство.

1. Направете забава за танцување. Музиката е природен де-стрес за секого. Вклучете музика и движете се по училиште. Дојдете со вашите омилени танцови движења на вашите омилени песни или само танцувајте низ дома.

2. Наслика слика. Сликањето е и креативно и релаксирачко. Дајте му на вашето дете неколку бои и дозволете му да го изрази својот ден.Користете четки за сликање, прсти и стапала за навистина да бидете креативни со вашето сликање.

3. Играјте со тесто за играње или глина. Извлечете ги тие мрдања и џоги со малку тесто за играње или забава од глина. Не само што е одличен за креативен излез, туку и за развивање на фини моторни вештини.

4. Користете ја вашата имагинација. Како дете, можете да го претворите тепихот во огнена јама од лава, да бегате од невидлив диносаурус или да имате диви авантури во дождовната шума. Помогнете им на вашите деца да тргнат во имагинативна авантура.

5. Слики во боја. Боењето е релаксирачка активност која докажано ви помага да се опуштите.

6. Тргнете по тенџериња и тави. Понекогаш на децата им треба само физички излез за да се извлечат од своите фрустрации. Извадете ги тенџерињата и тавите и одете во градот.

7. Уживајте во времето за пеење. Излезете од машината за караоке и испратете песна. Децата сакаат да пеат и пеењето е убав излез за после училишни часови.

8. Снимајте неколку обрачи. Обрачите за шутирање не мора секогаш да се случуваат надвор. Земете неколку корпи за алишта и направете сами обрачи внатре за малку преоѓање.

9. Бидете глупави. Понекогаш само смеењето и глупавоста го прават целиот ден да вреди. Направете глупави лица, фотографирајте глупави фотографии и само глупајте.

10. Направете занает. Ако имате креативно дете, имајте кутија со материјали за уметнички и занаети во кои ќе може да ужива кога ќе се врати дома. Ако на вашето дете му треба мала помош, испечатетеод едноставни занаети кои можат да ги направат сами.

11. Читајте им приказна на вашите деца. Децата поминуваат многу време читајќи на училиште, затоа одвојте време да им читате. Изберете книга што ве интересира и двајцата и уживајте во читањето и глумењето.

12. Направете лов на чистачи. Дајте му на вашето дете индиции да ја најде својата закуска. Однесете ги на лов на чистачи низ куќата.

13. Играјте игра. Друштвените игри доаѓаат во сите облици и големини. Поминете квалитетно време со вашето дете и играјте игра на табла. Можете дури и да вклучите едукативни игри за да го продолжите нивното учење, како што е БИНГО за видливи зборови.

14. Приредете куклена претстава. Куклите се секогаш забавни и тие се одличен начин вашето дете да ги изрази своите емоции и чувства без да биде во разговор. Побарајте од вашето дете повторно да го претстави својот ден, книга или одмор.

15. Имајте режим на вежбање. Пуштете музика и станете фит. Вежбањето е одличен начин да се ослободите од секојдневните стресови и да се опуштите од денот.

16. Играјте во кремот за бричење. Попрскајте малку крем за бричење на валканиот пулт или маса и оставете ги вашите деца да го измијат со раце. Играњето во крем за бричење е забавна активност за да се извлечат мрдањата, но може да се користи и за вежбање пишување зборови со правопис или за работа на математички проблеми.

17. Направете град. Користете лента за да креирате тротоари и патишта. Излезете од блоковите и изградете го вашиотград со куќи, продавници и паркови. Ова е одличен начин да се разбие таа креативност.

18. Фотографирајте. Селфињата се секогаш забавни, но не застанувајте тука. Излезете и фотографирајте го убавиот снег и мразулците кои висат од дрвјата. Бидете креативни и користете уредници на фотографии за да направите фантастични колажи.

19. Печете колачиња Децата имаат тенденција да грицкаат повеќе кога се внатре згрчени цел ден. Кога надвор е ладно, печењето колачиња е секогаш забавно. Загрејте се на оган со малку топло чоколадо & засилувач; свежо печени колачиња.

20. Излезете на снег. Излезете и поднесете го снегот со вашите деца. Ајде да се соочиме; снегот е забавен сам по себе. Излезете да направите снешко, да сликате во снегот, да одите на санкање или да се борите со снежни топки.

забавувајте се со овие идеи за денот на снегот

Се разбира, кога ќе почне да врне снег, децата сакаат да бидат надвор, особено на место како Џорџија каде што снежните денови се малку и далеку. Сепак, тие не можат да останат надвор цел ден. Затоа, кога е време да ги внесете да се загреат, испробајте некоја од овие идеи за активности за снежни денови во затворен простор за да не престане забавата за децата. Забава за танцување, вајање во тесто за играње, куклени претстави и повеќе се одлични начини да ги задржите децата возбудени, забавувани и ангажирани додека се загреваат за уште една рунда прошетки на отворено.

Кои други активности во затворен простор ги правите на снежен ден? Оставете коментар и известете ме.Би сакал да ги слушнам вашите идеи.

Скролај на врв