Можете ли да го замрзнете путерот од кикирики? - Водич за бескрајни третмани со PBJ

Знаете дека ве интересира кога путерот од кикирики ќе се најде во центарот на вниманието. Односно, тешко дека ќе можете да се спречите од мало уживање откако ќе забележите путер од кикирики на продажба. Оваа хранлива состојка го наоѓа својот пат дури и во исхраната на некои спортисти, а постои листа на причини за неа.

За детето во вас, јадење путер од кикирики и желе секој ден може да звучи како рај. И имајќи го тоа на ум, може да се превозбудите и да купите малку премногу тегли. Добрата вест е дека рокот на траење на контејнер со путер од кикирики оди до девет месеци кога се чува затворен. Но, можеби ќе се запрашате „Дали можам да замрзнам путер од кикирики?“, кога сакате да го продолжите тоа понатаму. Го носиме одговорот на тоа прашање, заедно со неколку совети како правилно да го замрзнете. Денешната статија ќе ве натера повторно да размислите за резервите.

Содржинапокажуваат Може ли да замрзнете путер од кикирики? Зошто да се замрзне путерот од кикирики? Најдобри начини за замрзнување путер од кикирики Како да го одмрзнете замрзнатиот путер од кикирики? 3 вкусни рецепти со путер од кикирики

Можете ли да го замрзнете путерот од кикирики?

Како храна со значително долг рок на траење, путерот од кикирики лесно го поминува тестот на времето во вашиот шкаф. Според USDA, можете да го чувате во оставата, чајната кујна шест до девет месеци (ако не е отворена) и два до три месеци (еднаш отворена). По отпечатување, можете да го чувате во фрижидер, за да спречите раздвојување на маслото. Ова ви овозможува да уживатепутер од кикирики до девет месеци.

Се разбира, можеби претпочитате да подготвите своја верзија на путер од кикирики дома. За моментите кога планирате да направите поголема серија, замрзнувањето може да звучи како добра опција. Исто како кога едноставно сакате да го одложите целосното голтање за неколку недели.

Значи, одговорот е да, можете да замрзнете путер од кикирики . Прилично јасен процес, замрзнувањето ги штити теглите со PB од брзо проголтување. Ниту една полноќна желба не може да го преживее времето потребно за одмрзнување, нели?

Зошто да го замрзнеме путерот од кикирики?

Веќе споменавме дека путерот од кикирики прилично добро трае во оставата, чајната кујна или фрижидерот. Па, зошто да се замрзне путерот од кикирики?

Па, можеме да замислиме неколку сценарија каде овој метод може да се покаже корисен. На пример, можеби ќе сакате да започнете диета и да ги контролирате вашите порции за ужина и желбата. Наместо да ја напаѓате целата тегла со путер од кикирики, можете да замрзнете парчиња со големина на залак.

Можете да го замрзнете путерот од кикирики за да избегнете отпадоци од храна. Ако имате полупразна тегла и планирате за да излезете од дома подолго време, преостанатата количина можете да ја зачувате во замрзнувачот. Знаете дека ќе биде безбедно и вкусно за консумирање до девет месеци, па кога ќе се вратите дома, ќе чекате брзо закуска.

Можете да заштедите време за подготвување грицки пред време . Да, можете да го замрзнете вашиот омилен сендвич со путер од кикирики и желе. Правејќи повеќесендвичите пред време и нивното складирање во замрзнувач ви дава поголема слобода кога сте во брзање. Нивното вадење наутро овозможува одмрзнување до ручекот, така што ќе ги подготвите за јадење.

Најдобри начини за замрзнување путер од кикирики

Ако очекувате долга, сложена листа на чекори за следете, земете длабок здив. И опуштете се, можете толку лесно да замрзнете путер од кикирики, дури и вашето дете може да го направи тоа. Сепак, не го препорачуваме тоа, децата може да бидат во поголем искушение да вадат лажица од теглата на секои пет минути.

КАКО МОЖЕТЕ ДА ГО ЗАМРЗНЕТЕ ПУТЕРОТ од кикирики?

Едноставно , го ставете во херметички сад и ставете го во замрзнувач . За неколку часа, треба да биде целосно замрзнато (во зависност од количината).

Сега, ајде да се обидеме да го разјасниме процесот во зависност од статусот на снабдувањето со путер од кикирики.

  • За затворен сад (сепак, не стаклени тегли), се што треба да направите е да го ставите во замрзнувач, исто како што е. Ако сте купиле стаклена тегла, можеби ќе сакате да го смените садот. Како што путерот од кикирики се шири додека се замрзнува, зголемениот притисок може да го пукне стаклото. Ризикувате да го наполните замрзнувачот со стаклени шилци, а некои дури може да се инфилтрираат во содржината на теглата. Можеби уживате во крцкавиот путер од кикирики, но не со стаклени парчиња внатре. Ако не сакате да ја префрлите содржината на теглата, можете да го отстраните печатот и да го оставите путерот од кикирики да замрзне. По околушест часа, треба да биде готов, па дотогаш можете да го прицврстите со запечатувачки капак.
  • Ако сакате да зачувате конкретна количина путер од кикирики (како половина тегла, да речеме), прво префрлете го. Користете торба или контејнер безбеден за замрзнувач, што ви овозможува да создадете херметичка средина. На овој начин, својствата на вашиот путер од кикирики ќе бидат целосно заштитени.
  • За да замрзнете грицки со путер од кикирики со големина на залак , можете да користите сад за коцки мраз. Во секоја коцка ставете до две лажици, оставете го во замрзнувач неколку часа. Откако ќе станат цврсти, извадете ги од плехот и ставете ги во запечатувачка кеса. Може да направите и некои верзии на закуска со големина на колачиња. Поединечно ставете неколку лажици (во големина на обични колачиња) на плех и замрзнете неколку часа. Откако ќе станат цврсти, ставете ги во кеса за замрзнување. Можете да ги користите како полнење за домашни колачиња или едноставно како ужина (задоволувајќи ја препорачаната дневна доза).

Како да се одмрзне замрзнатиот путер од кикирики?

Путерот од кикирики станува сè потврд додека се лади, па затоа станува потешко да се размачка. Тоа значи дека треба да ја одмрзнете вашата замрзната количина, ако сакате да ја добиете таа кремаста конзистентност што може да се премачка.

Ако замрзнавте полна тегла, може да бидат потребни до 24 часа за целата количина да биде подготвена за сервирање . Парчињата со големина на залак се одмрзнуваат за околу 45 минути. Можете да го оставите да се одмрзне на вашиот шалтер иливо фрижидер. Избегнувајте да го ставате под директна сончева светлина или високи температури.

Не брзајте со процесот со ставање замрзнат путер од кикирики во микробранова печка или во рерна. Може да се обидете да го ставите во топла вода, но тоа нема да направи голема разлика. Екстремните температурни варијации можат да влијаат на вкусот и конзистентноста. Погрижете се да оставите доволно време за природно да се одмрзне, за да добиете најдобри резултати.

Квалитетот на путерот од кикирики (100% природен или со разни адитиви) исто така е важен. Целосно природната верзија може да заврши со одвојување на маслото од масата на кикирики. Овој процес не го прави путерот од кикирики небезбеден за јадење, напротив. Треба само да ги измешате двете повторно заедно, за да ја добиете конзистентноста што ја сакате. Се разбира, комерцијалниот путер од кикирики обично содржи доволно адитиви за да се спречи ова одвојување.

3 Вкусни рецепти со путер од кикирики

While PB & желе сендвичите се позната закуска, има повеќе за путер од кикирики од тоа. За да ве натера да сонувате, еве пет рецепти со кои можете да се обидете да ги расипете вашите пупки за вкус.

  • За моментите кога треба брзо да размислите и да готвите уште побрзо, пробајте ги тестенините со путер од кикирики со краставици . Супер-лесен рецепт, кој се потпира на две состојки кои повеќето од нас ги имаат дома: суви тестенини и путер од кикирики.
  • Полевање на устата, идеално за ручек или закуска и супер вкусно? Тоа ќе биде Sprouted Thai Veggie Wraps соСос од путер од кикирики. Ве очекува изненадување со овие вкусни, кадифени и крцкави облоги.
  • По ручекот, сите сакаат сладок залак. Овие колачиња од овесна каша од путер од кикирики се одличен компромис помеѓу здравото и вкусното. Крцкави и конзистентни, совршено се комбинираат со шолја млеко на страна.

Можете да се препуштите на лажица чист путер од кикирики. Или можете да ги пробате рецептите погоре. Во секој случај, се надеваме дека ќе уживате во богатиот вкус и хранливи материи на оваа супер-храна! Кажете ни во коментар како сакате да јадете путер од кикирики!

Скролај на врв