11 gjërat më të mira për të bërë në Rockford IL

Kur mendoni për Illinois, ndoshta nuk i konsideroni gjërat për të bërë fillimisht në Rockford IL. Në fakt, shumica e njerëzve ndoshta mendojnë për Çikagon, dhe kaq. Por ka shumë gjëra të shkëlqyera për të bërë në Illinois, pavarësisht nëse është në një qytet të ngarkuar apo një periferi. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një arratisje argëtuese në fundjavë që nuk është në një qytet të madh, Rockford mund të jetë vendi për ju. Cilat janë disa gjëra emocionuese për të bërë në Rockford IL?

Përmbajtjashfaqja #1 – Kopshtet Japoneze Anderson #2 – Muzeu i Artit Rockford #3 – Six Flags Hurricane Harbor Rockford #4 – Burpee Museum of Natyory History #5 – Muzeu i Qendrës së Zbulimit #6 – Konservatori Nicholas & Kopshtet #7 – Klehm Arboretum dhe Kopshti Botanik #8 – Midway Village and Museum Center #9 – Rock Cut State Park #10 – Zip Rockford #11 – Volcano Falls Adventure Park

#1 – Anderson Japanese Gardens

Nëse jeni duke kërkuar për një vend të qetë dhe të bukur për të kaluar ditën tuaj, Kopshtet Japoneze Anderson është një destinacion ideal. Kopshtet u krijuan duke përdorur gurë, ujë, bimë, faltore, ura, pellgje uji dhe shumë dizajne të tjera unike. Bimët shumëngjyrëshe dhe ujërat e rrjedhshëm do t'ju japin një përvojë të këndshme dhe të qetë. Përveç kësaj hapësire të njohur të kopshtit jofitimprurës, ju gjithashtu mund të merrni pjesë në ngjarje të rregullta në këtë vend, duke përfshirë klasa, leksione dhe koncerte. Ekzistojnë gjithashtu turne me udhëzues dhe ngrënie në dispozicion.

#2 -Muzeu i Artit Rockford

Pothuajse çdo qytet ka një muze ose galeri për të shijuar entuziastët e artit. Pra, Rockford nuk është ndryshe. Ky muze ekziston që nga viti 1913 dhe ka mbi 1900 objekte për t'u parë. Ai ka gjithçka nga arti antik deri tek ai modern, duke përfshirë piktura, foto dhe skulptura. Ai gjithashtu ka shumë pjesë nga artistë vendas të Illinois gjithashtu. Muzeu madje ka rregullisht ngjarje, si kampe verore dhe mbrëmje sociale. Është në afërsi të Muzeut Burpee dhe Muzeut të Qendrës Discovery, i cili është shumë i përshtatshëm nëse planifikoni t'i vizitoni të tre.

#3 – Six Flags Hurricane Harbour Rockford

Muzetë qetësuese dhe parqet e natyrës nuk janë për të gjithë. Kjo është arsyeja pse Six Flags Hurricane Harbour është një nga gjërat më të mira për të bërë në Rockford IL, veçanërisht nëse ndiheni më aventurier. Dikur i quajtur Ujërat Magjike, ky park ujor emocionues tani është në pronësi të Six Flags, i cili gjithashtu ka një park të madh në Gurnee IL. Një park ujor është një mënyrë e përsosur për të pushuar nga nxehtësia e verës dhe për të hipur në disa rrëshqitje uji. Ka atraksione për të gjitha moshat, duke përfshirë një pishinë të vogël për fëmijë dhe një rrëshqitje me një rënie masive për adoleshentët dhe të rriturit. Ushqimi, pijet, dollapët dhe dhomat me qira të kabanës janë të vendosura në të gjithë parkun. Është aventura e përsosur për të gjithë familjen, veçanërisht nëse dëshironi të qëndroni të zënë gjatë udhëtimit tuaj.

#4 - Muzeu i Historisë Natyrore Burpee

Pushimet mund të jenë gjithashtu një mundësi për të mësuar, dhe Muzeu i Historisë Natyrore Burpee është një mënyrë e shkëlqyer për ta përjetuar atë. Ky muze ka qenë i popullarizuar që nga viti 1942, falë shumëllojshmërisë së tij të gjerë të ekspozitave, duke përfshirë ekspozita historike dhe ekspozita shkencore ndërvepruese. Është më i dukshëm për skeletet e tij të vërtetë të dinosaurëve, një pyll qymyrguri të riprodhuar me karbonifer dhe shfaqjet për njerëzit vendas të Illinois. Studiuesit janë duke punuar vazhdimisht në zbulime të reja, madje mund t'i shihni ata duke punuar në ekzemplarë të rinj, siç janë kockat e dinosaurëve. Ashtu si shumica e muzeve, ai pret shumë ngjarje argëtuese, duke përfshirë klasa, kampe verore, ngjarje shkollore dhe madje edhe koncerte.

#5 – Muzeu i Qendrës së Zbulimit

Muzeu i Qendrës së Zbulimit është një opsion më interaktiv që është i përsosur për audiencën më të re. Ka mbi 300 ekspozita shkencore dhe arti që janë të thjeshta dhe emocionuese për fëmijët. Fëmijët mund të mësojnë rreth një sërë konceptesh duke përfshirë ndërtimin, makinat e thjeshta, energjinë elektrike dhe transportin. Brenda, ka gjithashtu një shfaqje planetariumi, dhe jashtë, ka një shesh lojrash me shumë përvoja interaktive në natyrë. Madje ka një "Tot Spot" për të argëtuar posaçërisht fëmijët e vegjël. Mund të mos jetë në listën e një të rrituri, por është një nga gjërat më të mira për të bërë në Rockford IL kur keni fëmijë që udhëtojnë me ju.

#6 – Konservatori Nicholas & Kopshtet

TheKonservatori Nicholas & Kopshtet janë një tjetër atraksion paqësor që ka 11,000 metra katrorë kopshte botanike. Ka një shumëllojshmëri të gjerë bimësh, duke përfshirë orkide, papaja dhe kallam sheqeri. Ju gjithashtu mund të shihni disa flutura të bukura që enden përreth. Jashtë, ajo ka një kopsht të mrekullueshëm me trëndafila, shumë skulptura dhe një lagunë 500 metra të gjatë. Në dimër, laguna ngrihet dhe përdoret si shesh patinazhi në akull. Ekziston edhe një objekt i brendshëm me bimë që lulëzojnë gjatë gjithë vitit. Pra, pavarësisht nga koha e vitit, ju gjithmonë mund të shijoni këto pamje të bukura. Ka edhe ngrënie dhe një dyqan dhuratash në vend.

#7 – Arboretum Klehm dhe Kopshti Botanik

Nëse nuk mund të ngopeni me natyrën, duhet të shikoni edhe Arboretumin Klehm dhe Kopshtin Botanik. Është më shumë se thjesht një kopsht, por në vend të kësaj, është një muze i gjallë me ekspozita të reja çdo muaj të vitit. Ka 1,8 milje shtigje të shtruara dhe 2,5 milje shtigje pyjore. Ju mund të bëni një shëtitje vetë ose mund të bëni një turne të vetë-drejtuar. Ky atraksion është më i popullarizuari gjatë muajve të ngrohtë të verës, por në dimër, atje mund të bëni ski ose këpucë dëbore. Ai madje ka ngjarje për të gjitha moshat, duke përfshirë një kopsht për fëmijë dhe një kopsht fluturash që edhe fëmijët do ta adhurojnë. Ka shumë ngjarje gjithashtu në këtë vend, duke përfshirë shitjet e bimëve dhe kohën e tregimit.

#8 – Midway Village and Museum Center

Midway Villageështë një nga gjërat emocionuese për të bërë në Rockford IL sepse është vendi ku historia merr jetë. Është një hapësirë ​​prej 146 hektarësh me një qendër muzeale prej 15,000 metrash katrorë. Është një përvojë praktike e historisë që u tregon mysafirëve historinë e Rockford. Ka ekspozita bujqësore, industriale dhe disa sportive. Madje ka një fshat viktorian me 26 ndërtesa historike. Në verë, punonjësit me kostume do t'ju çojnë në një turne me udhëzues në vendet historike, që është aq afër përjetimit të historisë nga dora e parë sa mundeni. Qendra muzeale është e hapur gjatë gjithë vitit, kështu që edhe në dimër, do të keni ende shumë mundësi për të mësuar.

#9 – Rock Cut State Park

Rock Cut State Park është shtëpia e mbi 3,000 hektarë zonash të pyllëzuara dhe dy liqene. Ka 40 milje shtigje ecjeje dhe 23 milje shtigje për biçikleta. Mund të bëni shëtitje me varkë, peshkim, kajak dhe kanoe gjatë verës, por gjithashtu mund të bëni patinazh në akull ose ski kryq në dimër. Pra, nëse jeni duke kërkuar për disa aventura në natyrë, ky është destinacioni ideal. Parku madje ka një vend kampingu të madh, të kompletuar me energji elektrike, tualete, dushe, kënde lojërash dhe një nisje varkash. Në verë, një stendë me koncesion pranë një prej liqeneve është gjithashtu e hapur për mysafirët. Është vetëm rreth 10 milje larg nga qendra e Rockford.

#10 – Zip Rockford

Cilat pamje të bukura do të ishin të plota pa zinxhir? ZipRockford ofron një përvojë emocionuese si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit. Ajo ka disa zipline me vështirësi të ndryshme, duke përfshirë kurse ngjitjeje që çojnë deri në to. Ka disa turne për të zgjedhur, duke përfshirë një turne prezantues, i cili është i përsosur për ata që janë të rinj në ziplining ose kanë frikë nga lartësitë. Ka edhe turne më të gjata me zipline më të shpejta, të cilat janë bërë për mysafirë më me përvojë. Është e hapur vetëm gjatë verës dhe është një ndryshim emocionues nga muzetë dhe kopshtet. Sidoqoftë, nëse keni frikë vdekjeprurëse nga lartësitë, mund të dëshironi ta kaloni këtë ngjarje.

#11 – Volcano Falls Adventure Park

Volcano Falls Adventure Park është një tjetër nga gjërat më të mira për të bërë në Rockford IL për të gjitha moshat. Ndodhet pranë Parkut Shtetëror Rock Cut dhe është më i tërhequr për familjet. Ka një fushë mini golfi, një labirint me lazer, karte, kafaze goditjeje dhe lojëra arcade, të gjitha me një temë vullkani. Nëse fëmijët tuaj nuk janë të interesuar për atraksionet edukative të Rockford, ekspozitat e shumta në këtë park mund të jenë më emocionuese për ta. Plus, ju mund të vizitoni parkun shtetëror para ose pas këtij atraksioni. Pushimet më të mira janë ato që janë njëkohësisht edukative dhe emocionuese.

Tani a keni shumë gjëra për të bërë në Rockford IL? Shpresojmë, kjo listë ju ndihmoi t'i bëni planet tuaja të pushimeve të shkëlqyera! Shumica e familjeve vijnë në Illinois për Çikago, por shumë nga më të voglatqytetet mund të jenë po aq emocionuese. Nga shtigjet e ecjes relaksuese deri te parqet e aventurës plot argëtim, Rockford ka të ngjarë të ketë gjithçka që kërkon familja juaj.

Lëviz në Krye