20 aktivitete zbavitëse në ditën e borës në ambiente të mbyllura për të bërë me fëmijët tuaj

Një ditë bore është një punë e madhe këtu në Gjeorgji. Ne nuk shohim shumë borë, por kur shohim, është shumë emocionuese dhe shkollat ​​zakonisht mbyllen! Hora! Është gjithmonë argëtuese, por fëmijët janë mjaft të mërzitur dhe luten të dalin jashtë. Sigurisht, me një ditë bore, fëmijët nuk mund të qëndrojnë jashtë gjithë ditën, kështu që ne duhet të gjejmë mënyra argëtuese dhe falas për t'i argëtuar ata në ambiente të mbyllura, apo jo? Kjo mund të jetë një sfidë. Ne duhet të krijojmë ide për aktivitetet e ditës së borës që janë mjaft emocionuese për të konkurruar me të gjithë pluhurin e bardhë jashtë që vazhdimisht thërret fëmijët. Këto aktivitete mund t'ju ndihmojnë t'i inkurajoni fëmijët tuaj që të qëndrojnë brenda mjaftueshëm për t'u ngrohur përpara se të ktheheni për të rrëmbyer gjërat e bardha.

AKTIVITETET E BRENDSHME TË DITËS SË DORËS

Po kërkoni gjëra argëtuese dhe falas për të bërë me fëmijët tuaj në një ditë bore? Këtu janë 20 aktivitete që duhet të bëni me fëmijët tuaj që janë argëtuese për ta dhe portofolin tuaj. Nga ngjyrosja në pikturë dhe gjithçka tjetër në mes, këto aktivitete do t'i mbajnë fëmijët tuaj të stimuluar mendërisht dhe do të kenë një kohë të mirë. Ata janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për t'u lidhur si familje.

1. Bëni një festë kërcimi. Muzika është një çlirim natyral i stresit për të gjithë. Ndizni pak muzikë dhe lëvizni pas shkollës. Vini me lëvizjet tuaja të preferuara të kërcimit në këngët tuaja të preferuara ose thjesht kërceni nëpër shtëpi.

2. Pikturoni një figurë. Piktura është njëkohësisht krijuese dhe relaksuese. Jepini fëmijës tuaj disa bojëra dhe lërini të shprehin ditën e tyre.Përdorni penela, gishtat dhe këmbët për t'u bërë vërtet krijues me pikturën tuaj.

3. Luaj me brumin e lojës ose argjilën. Nxirrni ato lëkundje dhe lëkundje me pak brumë loje ose argëtim balte. Jo vetëm që është i shkëlqyeshëm për një prizë krijuese, por edhe për zhvillimin e aftësive motorike të shkëlqyera.

4. Perdor imagjinaten tende. Si fëmijë, mund ta kthesh qilimin në një gropë zjarri me llavë, të vraposh nga një dinosaur i padukshëm ose të kesh aventura të egra në pyllin e shiut. Ndihmojini fëmijët tuaj të shkojnë në një aventurë imagjinative.

5. Foto me ngjyra. Ngjyrosja është një aktivitet relaksues që është vërtetuar se ju ndihmon të çlodheni.

6. Shpërthoni tenxheret dhe tiganët. Ndonjëherë fëmijët kanë nevojë vetëm për një prizë fizike për të larguar zhgënjimet e tyre. Dilni nga tenxheret dhe tiganët dhe shkoni në qytet.

7. Shijo pak kohë duke kënduar. Dil nga makina karaoke dhe lësho një këngë. Fëmijëve u pëlqen të këndojnë dhe të kënduarit është një mundësi e mirë pas shkollës.

8. Gjuani disa rrathë. Rrathët e gjuajtjes nuk duhet të ndodhin gjithmonë jashtë. Merrni disa shporta rrobash dhe bëni vetë rrathët brenda për një kalim të vogël.

9. Bëhu budalla. Ndonjëherë vetëm të qeshësh dhe të jesh budalla e bën gjithë ditën të vlejë. Bëj fytyra budallaqe, bëj fotografi budallaqe dhe thjesht budallaqe.

10. Bëni një zanat. Nëse keni një fëmijë krijues, merrni një kuti me materiale arti dhe punimesh artizanale që mund t'i shijojnë kur të kthehen në shtëpi. Nëse fëmija juaj ka nevojë për një ndihmë të vogël, printoninga zanatet e thjeshta që mund t'i bëjnë vetë.

11. Lexojini një histori fëmijëve tuaj. Fëmijët kalojnë shumë kohë duke lexuar në shkollë, ndaj gjeni kohë për t'u lexuar atyre. Zgjidhni një libër që ju intereson të dyve dhe kënaquni duke e lexuar dhe interpretuar atë.

12. Bëni një gjueti pastrues. Jepini fëmijës suaj të dhëna për të gjetur ushqimin e tij të lehtë. Merrni ato në një gjueti pastrues në të gjithë shtëpinë.

13. Luaj një lojë. Lojërat e tavolinës vijnë në të gjitha format dhe madhësitë. Kaloni pak kohë cilësore me fëmijën tuaj dhe luani një lojë tavoline. Ju madje mund të përfshini lojëra edukative për të vazhduar me mësimin e tyre, si për shembull BINGO me fjalën e shikimit.

14. Organizoni një shfaqje kukullash. Kukullat janë gjithmonë argëtuese dhe ato janë një mënyrë e shkëlqyer që fëmija juaj të shprehë emocionet dhe ndjenjat e tij pa qenë në një bisedë. Kërkojini fëmijës tuaj të ripërfytyrojë ditën e tij, një libër ose pushim.

15. Bëni një regjim ushtrimesh. Luaj pak muzikë dhe bëhu i shëndetshëm. Ushtrimi është një mënyrë e shkëlqyer për të hequr qafe streset e përditshme dhe për t'u çlodhur nga dita.

16. Luaj në krem ​​rroje. Spërkatni pak krem ​​rroje në atë banak ose tryezë të ndotur dhe lërini fëmijët tuaj ta lajnë atë me duar. Të luash me krem ​​rroje është një aktivitet argëtues për të hequr tundjet, por mund të përdoret gjithashtu për të praktikuar shkrimin e fjalëve drejtshkrimore ose për të punuar me probleme matematikore.

17. Bëni një qytet. Përdorni shirit për të krijuar trotuare dhe rrugë. Dilni nga blloqet dhe ndërtoni tuajinqytet me shtëpi, dyqane dhe parqe. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të shpërthyer atë kreativitet.

18. Bëj fotografi. Selfiet janë gjithmonë argëtuese, por mos u ndal me kaq. Dilni dhe fotografoni borën e bukur dhe akullnajat që varen nga pemët. Bëhuni kreativ dhe përdorni redaktuesit e fotografive për të bërë disa kolazhe fantastike.

19. Piqni biskota Fëmijët priren të hanë më shumë snack kur janë brenda të zier gjatë gjithë ditës. Kur jashtë është ftohtë, pjekja e biskotave është gjithmonë argëtuese. Ngroheni pranë zjarrit me pak çokollatë të nxehtë & amp; biskota të freskëta të pjekura.

20. Dilni në dëborë. Dilni dhe mbani borën me fëmijët tuaj. Le ta pranojmë; bora është argëtuese më vete. Dilni për të bërë një burrë dëbore, për të pikturuar në dëborë, për të ecur me sajë ose për të luftuar me top bore.

argëtohuni me këto ide për ditën e borës

Sigurisht, kur fillon të bjerë borë, fëmijët duan të jenë jashtë, veçanërisht në një vend si Gjeorgjia, ku ditët e borës janë të pakta. Megjithatë, ata nuk mund të qëndrojnë jashtë gjithë ditën. Pra, kur është koha për t'i sjellë ato për t'u ngrohur, provoni ndonjë nga këto ide të aktivitetit të ditës së borës në ambiente të brendshme, në mënyrë që argëtimi të mos ndalet për fëmijët. Një festë vallëzimi, disa skulptura në brumë loje, shfaqje kukullash dhe të tjera janë të gjitha mënyra të shkëlqyera për t'i mbajtur fëmijët të emocionuar, argëtuar dhe të angazhuar ndërsa ata ngrohen për një raund tjetër lodrash në natyrë.

Çfarë aktivitetesh të tjera në ambiente të mbyllura bëni në një ditë bore? Lini një koment dhe më njoftoni.Do të doja të dëgjoja idetë tuaja.

Lëviz në Krye