Mund ta ngrini gjalpin e kikirikut? - Një udhëzues për trajtimet e pafundme PBJ

Ju e dini se jeni në një kënaqësi kur gjalpi i kikirikut bie në qendër të vëmendjes. Kjo do të thotë, vështirë se mund ta ndaloni veten nga një kënaqësi e vogël pasi të dalloni gjalpin e kikirikut në shitje. Ky përbërës ushqyes gjen rrugën e tij edhe në dietën e disa sportistëve dhe ka një listë arsyesh për këtë.

Për fëmijën në ju, ngrënia e gjalpit të kikirikut dhe pelte çdo ditë mund të tingëllojë si parajsë. Dhe me këtë në mendje, mund të emocionohesh tepër dhe të blesh pak kavanoza shumë. Lajmi i mirë është se jetëgjatësia e një kontejneri me gjalpë kikiriku shkon deri në nëntë muaj kur mbahet i mbyllur. Por ju mund ta gjeni veten duke pyetur "A mund ta ngrij gjalpin e kikirikut?", kur dëshironi ta zgjasni atë më tej. Ne sjellim përgjigjen për këtë pyetje, së bashku me disa këshilla se si ta ngrini atë siç duhet. Artikulli i sotëm do t'ju bëjë të rimendoni rezervat tuaja të furnizimeve.

Përmbajtjatregojnë A mund të ngrini gjalpin e kikirikut? Pse të ngrini gjalpin e kikirikut? Mënyrat më të mira për të ngrirë gjalpin e kikirikut Si të shkrini gjalpin e kikirikut të ngrirë? 3 receta të shijshme me gjalpë kikiriku

A mund ta ngrini gjalpin e kikirikut?

Si një ushqim me një jetëgjatësi të konsiderueshme, gjalpi i kikirikut e kalon lehtësisht provën e kohës në dollapin tuaj. Sipas USDA, ju mund ta mbani atë në qilar për gjashtë deri në nëntë muaj (nëse nuk hapet) dhe dy-tre muaj (një herë të hapur). Pas hapjes, mund ta ruani në frigorifer, për të parandaluar ndarjen e vajit. Kjo ju lejon të shijonigjalpë kikiriku deri në nëntë muaj.

Sigurisht, ju gjithashtu mund të preferoni të përgatisni versionin tuaj të gjalpit të kikirikut në shtëpi. Për momentet kur planifikoni të bëni një grumbull më të madh, ngrirja mund të tingëllojë si një opsion i mirë. Njësoj si kur thjesht dëshironi të shtyni gllabërimin e të gjithëve brenda disa javësh.

Pra, përgjigja është po, mund të ngrini gjalpin e kikirikut . Një proces mjaft i thjeshtë, ngrirja i mban kavanozët PB të sigurt nga gëlltitja e shpejtë. Asnjë mall për mesnate nuk mund t'i mbijetojë kohës së pritjes së nevojshme për shkrirjen, apo jo?

Pse të ngrini gjalpin e kikirikut?

Ne kemi përmendur tashmë se gjalpi i kikirikut qëndron mjaft mirë në qilar ose frigorifer. Pra, pse të ngrini gjalpin e kikirikut?

Epo, ne mund të mendojmë për disa skenarë ku kjo metodë mund të jetë e dobishme. Për shembull, ju mund të dëshironi të filloni një dietë dhe të kontrolloni porcionet e snackeve dhe dëshirat tuaja. Në vend që të sulmoni të gjithë kavanozin e gjalpit të kikirikut, mund të ngrini copa sa një kafshatë.

Mund të ngrini gjalpin e kikirikut për të shmangni mbeturinat e ushqimit. Nëse keni një kavanoz gjysmë bosh dhe planifikoni për t'u larguar nga shtëpia për një kohë më të gjatë, mund ta ruani sasinë e mbetur në frigorifer. Ju e dini se do të jetë e sigurt dhe e shijshme për t'u konsumuar deri në nëntë muaj, kështu që kur të ktheheni në shtëpi, ju pret një meze e lehtë.

Mund të kurseni kohë për përgatitjen e ushqimeve para kohe . Po, ju mund të ngrini sanduiçin tuaj të preferuar me gjalpë kikiriku dhe pelte. Duke bërë më shumësanduiçe para kohe dhe ruajtja e tyre në frigorifer ju jep më shumë liri kur jeni me nxitim. Nxjerrja e tyre në mëngjes lejon shkrirjen deri në kohën e drekës, në mënyrë që t'i keni gati për të ngrënë.

Mënyrat më të mira për të ngrirë gjalpin e kikirikut

Nëse prisni një listë të gjatë dhe të ndërlikuar hapash për të ndiqni, merrni frymë thellë. Dhe relaksohuni, ju mund ta ngrini gjalpin e kikirikut kaq lehtë, madje edhe fëmija juaj mund ta bëjë këtë. Ne nuk e rekomandojmë që megjithatë, fëmijët mund të tundohen më shumë që të nxjerrin një lugë nga kavanozi çdo pesë minuta.

SI MUND TË NGRRISH GJALPIN KIKIRIKËT?

Thjesht , ju e vendosni në një enë hermetike dhe e vendosni në frigorifer . Brenda disa orësh, duhet të jetë e gjitha e ngrirë (në varësi të sasisë).

Tani, le të përpiqemi të sqarojmë procesin në varësi të statusit të furnizimit me gjalpë kikiriku.

  • Për një enë të mbyllur (megjithatë jo kavanoza qelqi), gjithçka që duhet të bëni është ta vendosni në frigorifer, ashtu siç është. Nëse keni blerë një kavanoz qelqi, mund të dëshironi të ndryshoni enën. Ndërsa gjalpi i kikirikut zgjerohet gjatë ngrirjes, presioni në rritje mund të çajë xhamin. Ju rrezikoni ta mbushni frigoriferin tuaj me thumba xhami dhe disa madje mund të depërtojnë në përmbajtjen e kavanozit. Ju mund të shijoni gjalpin e kikirikut krokant, por jo me copa xhami brenda. Nëse nuk dëshironi të transferoni përmbajtjen e kavanozit, mund të hiqni vulën dhe ta lini gjalpin e kikirikut të ngrijë. Pas rrethgjashtë orë, duhet të jetë gati, kështu që deri atëherë, mund ta fiksoni me një kapak mbyllës.
  • Nëse doni të ruani një sasi të caktuar gjalpi kikiriku (si një gjysmë kavanoz, le të themi), transferojeni fillimisht. Përdorni një qese ose enë të sigurt në ngrirje, që ju lejon të krijoni një mjedis hermetik. Në këtë mënyrë, vetitë e gjalpit të kikirikut tuaj do të mbrohen plotësisht.
  • Për të ngrirë snacks me gjalpë kikiriku në madhësi të një kafshimi , mund të përdorni një tabaka me kuba akulli. Vendosni deri në dy lugë në çdo kub, lëreni në frigorifer për disa orë. Pasi të jenë bërë të forta, i nxirrni nga tepsi dhe i vendosni në një qese mbyllëse. Ju gjithashtu mund të bëni disa versione të një meze të lehtë PB në madhësinë e biskotave. Vendosni disa lugë (në madhësinë e biskotave të zakonshme) individualisht në një tepsi dhe ngrini për disa orë. Pasi të ngurtësohen i vendosim në një qese ngrirjeje. Mund t'i përdorni si mbushje për biskota të bëra vetë ose thjesht si rostiçeri (duke përmbushur dozën e rekomanduar ditore).

Si të shkrihet gjalpi i kikirikut të ngrirë?

Gjalpi i kikirikut ka tendencë të bëhet më i fortë ndërsa ftohet, kështu që bëhet më i vështirë për t'u përhapur. Kjo do të thotë që ju duhet të shkrini sasinë tuaj të ngrirë, nëse doni të merrni atë konsistencë kremoze dhe të përhapur.

Nëse ngrini një kavanoz të plotë, mund të duhen deri në 24 orë që e gjithë sasia të jetë gati për servirje . Pjesët e madhësisë së një kafshimi shkrihen për rreth 45 minuta. Mund ta lënë të shkrihet në banakun tuaj osene frigorifer. Shmangni vendosjen e tij nën rrezet e diellit direkte ose temperaturat e larta.

Mos e nxitoni procesin duke e vendosur gjalpin e kikirikut të ngrirë në mikrovalë ose furrë. Mund të provoni ta vendosni në ujë të ngrohtë, por kjo nuk do të bëjë shumë ndryshim. Ndryshimet ekstreme të temperaturës mund të ndikojnë në shijen dhe konsistencën. Sigurohuni që të lini kohë të mjaftueshme që ai të shkrihet në mënyrë natyrale, për të marrë rezultatet më të mira.

Cilësia e gjalpit të kikirikut (100% natyral ose me aditivë të ndryshëm) ka rëndësi gjithashtu. Versioni krejtësisht natyral mund të përfundojë me ndarjen e vajit nga masa e kikirikut. Ky proces nuk e bën gjalpin e kikirikut të pasigurt për t'u ngrënë, përkundrazi. Thjesht duhet t'i përzieni të dyja së bashku, për të marrë atë konsistencë që ju pëlqen. Sigurisht, gjalpi i kikirikut komercial zakonisht përmban mjaft aditivë për të parandaluar këtë ndarje.

3 receta të shijshme me gjalpë kikiriku

While PB & sanduiçe pelte janë një rostiçeri e famshme, ka më shumë gjalpë kikiriku se kaq. Për t'ju bërë të ëndërroni ditën, këtu janë pesë receta që mund të provoni për të prishur shijet tuaja.

  • Për rastet kur duhet të mendoni shpejt dhe të gatuani edhe më shpejt, provoni Petë me gjalpë kikiriku me tranguj . Një recetë super e lehtë, e mbështetur në dy përbërës që shumica prej nesh i kemi në shtëpi: petë të thata dhe gjalpë kikiriku.
  • Litje goje, ideale për drekë apo rostiçeri dhe super e shijshme? Kjo do të ishte mbështjellja e perimeve ThaiSalcë gjalpë kikiriku. Jeni në një surprizë me këto fasha të shijshme, kadifeje dhe krokante.
  • Pas drekës, të gjithëve u pëlqen një kafshatë e ëmbël. Këto biskota me tërshërë me gjalpë kikiriku janë një kompromis i madh mes të shëndetshëm dhe të shijshëm. Të freskëta dhe të qëndrueshme, ato shkojnë në mënyrë perfekte me një filxhan qumësht anash.

Mund të kënaqeni me një lugë gjalpë kikiriku të pastër. Ose mund të provoni recetat e mësipërme. Në çdo rast, shpresojmë që të shijoni shijen e pasur dhe lëndët ushqyese të këtij super-ushqimi! Na tregoni në komente se si ju pëlqen të hani gjalpë kikiriku!

Lëviz në Krye