11 Најдобри работи што треба да ги направите во Рокфорд ИЛ

Кога мислите на Илиноис, веројатно не размислувате прво да работите во Рокфорд ИЛ. Всушност, повеќето луѓе веројатно размислуваат за Чикаго, и тоа е тоа. Но, има многу одлични работи што треба да се направат во Илиноис, без разлика дали тоа е во зафатен град или предградие. Значи, ако барате забавно викенд одмор што не е во голем град, Рокфорд можеби е местото за вас. Кои се некои возбудливи работи што треба да се прават во Рокфорд ИЛ?

Содржинашоу #1 – Јапонски градини на Андерсон #2 – Музеј на уметност Рокфорд #3 – Шест знамиња Ураган Харбор Рокфорд #4 – Бурпи музеј за природна историја # 5 – Музеј на Центар за откривање # 6 – Конзерваториум Николас & засилувач; Градини #7 – Арборетум Клем и ботаничка градина #8 – Мидвеј село и музејски центар #9 – Државен парк Rock Cut #10 – Zip Rockford #11 – Volcano Falls Adventure Park

#1 – Јапонски градини Андерсон

Ако барате тивко, убаво место за да го поминете денот, јапонските градини Андерсон се идеална дестинација. Градините се создадени со камен, вода, растенија, пагоди, мостови, водни басени и многу други уникатни дизајни. Шарените растенија и проточните води ќе ви дадат пријатно и спокојно искуство. Покрај овој популарен непрофитен градинарски простор, можете да учествувате и во редовни настани на оваа локација, вклучувајќи часови, предавања и концерти. Достапни се и тури со водич и јадење.

#2 -Музеј на уметност Рокфорд

Речиси секој град има музеј или галерија во која уживаат љубителите на уметноста. Значи, Рокфорд не се разликува. Овој музеј постои од 1913 година, а има над 1.900 предмети што треба да се погледнат. Има сè, од античка до модерна уметност, вклучувајќи слики, фотографии и скулптури. Исто така, има многу дела од локални уметници од Илиноис. Музејот дури има редовно настани, како што се летни кампови и вечерни дружења. Тоа е во непосредна близина на музејот Бурпи и музејот на Центарот за откривање, што е многу погодно ако планирате да ги посетите сите три.

#3 – Шест знамиња ураганот Харбор Рокфорд

Смирувачките музеи и природните паркови не се за секого. Затоа, Six Flags Hurricane Harbor е една од најдобрите работи што може да се направат во Рокфорд ИЛ, особено ако се чувствувате поавантуристички. Некогаш наречен Magic Waters, овој возбудлив воден парк сега е во сопственост на Six Flags, кои исто така имаат голем парк во Gurnee IL. Воден парк е совршен начин да се одморите од летните горештини и да се возите со тобогани. Има атракции за сите возрасти, вклучително и мал базен за деца и тобоган со огромен пад за тинејџери и возрасни. Храна, пијалоци, шкафчиња и изнајмување кабани се наоѓаат низ целиот парк. Тоа е совршена авантура за целото семејство, особено ако сакате да останете зафатени за време на вашето патување.

#4 – Бурпи музеј за природна историја

Одморите можат да бидат и можност за учење, а Природонаучниот музеј Бурпи е одличен начин да се доживее тоа. Овој музеј е популарен од 1942 година, благодарение на широкиот спектар на експонати, вклучувајќи историски изложби и интерактивни научни експонати. Најзабележителен е по своите вистински скелети од диносауруси, реплицирана јагленова шума од јаглен и приказите за домородните луѓе на Илиноис. Истражувачите постојано работат на нови откритија, а можете дури и да ги видите како работат на нови примероци, како што се коските на диносаурусите. Како и повеќето музеи, тој е домаќин на многу забавни настани, вклучувајќи часови, летни кампови, училишни настани, па дури и концерти.

#5 – Музеј на Центарот за откривање

Музејот на Центарот за откривање е поинтерактивна опција која е совршена за помладата публика. Има над 300 научни и уметнички експонати кои се едноставни и возбудливи за децата. Децата можат да научат за различни концепти, вклучувајќи градежништво, едноставни машини, електрична енергија и транспорт. Внатре, има и планетариумско шоу, а надвор има игралиште со многу интерактивни искуства на отворено. Има дури и „Tot Spot“ за конкретно да ги забавува малите деца. Можеби не е на списокот за возрасни, но тоа е една од најдобрите работи што може да ги направите во Рокфорд ИЛ кога имате деца кои патуваат со вас.

#6 – Конзерваториум Николас & засилувач; Градини

НаНиколас конзерваториум & засилувач; Градините се уште една мирна атракција која има 11.000 квадратни метри ботанички градини. Има широк спектар на растенија, вклучувајќи орхидеи, папаја и шеќерни трски. Може да видите и убави пеперутки како шетаат наоколу. Надвор, има прекрасна градина со рози, многу скулптури и лагуна долга 500 метри. Во зима, лагуната е замрзната и се користи како лизгалиште. Има и затворен објект со растенија кои цветаат преку целата година. Така, без разлика на годишното време, секогаш можете да уживате во овие прекрасни глетки. На локацијата има дури и трпезарија и продавница за подароци.

#7 – Арборетумот и ботаничката градина на Клем

Ако не можете да се наситите од природата, треба да ги погледнете и Арборетумот Клем и Ботаничката градина. Тоа е повеќе од само градина, но наместо тоа, тој е жив музеј со нови експонати секој месец од годината. Има 1,8 милји асфалтирани патеки и 2,5 милји шумски патеки. Можете сами да се прошетате наоколу или да одите на турнеја со сопствена водич. Оваа атракција е најпопуларна во текот на топлите летни месеци, но во зима, таму можете да одите на скијање или да возите по снег. Има дури и настани за сите возрасти, вклучително и детска градина и градина со пеперутки што дури и децата ќе ги обожаваат. И на оваа локација има многу настани, вклучително и продажба на растенија и време на приказна.

#8 – Мидвеј село и музејски центар

Село Мидвеје една од возбудливите работи во Рокфорд ИЛ бидејќи таму оживува историјата. Тоа е простор од 146 хектари со музејски центар од 15.000 квадратни метри. Тоа е практично историско искуство кое на гостите им ја покажува историјата на Рокфорд. Има земјоделски, индустриски и некои спортски изложби. Има дури и викторијанско село со 26 историски згради. Во лето, вработените во костими ќе ве одведат на турнеја со водич низ историските локалитети, што е блиску до искусување на историјата од прва рака колку што можете да добиете. Музејскиот центар е отворен во текот на целата година, па дури и во зима, сепак ќе имате многу можности за учење.

#9 – Државниот парк Rock Cut

Rock Cut State Park е дом на над 3.000 хектари пошумени области и две езера. Има 40 милји пешачки патеки и 23 милји велосипедски патеки. Можете да одите на пловење, риболов, кајак и кајакарство во лето, но исто така можете да одите на лизгање на мраз или скијање крос-кантри во зима. Значи, ако барате некои авантури на отворено, ова е идеалната дестинација. Паркот има дури и голем камп, комплет со струја, тоалети, тушеви, игралишта и лансирање чамци. Во летниот период за гости е отворен и концесиски штанд покрај едно од езерата. Тоа е само околу 10 милји оддалечено од центарот на Рокфорд.

#10 – Zip Rockford

Кои прекрасни глетки би биле комплетни без зиплинирање? ПоштенскиРокфорд обезбедува возбудливо искуство и за деца и за возрасни. Има неколку зиплинии со различни тешкотии, вклучително и курсеви за искачување што водат до нив. Постојат неколку тури од кои можете да изберете, вклучително и воведна тура, која е совршена за оние кои се нови во зиплинг или се плашат од височини. Има и подолги тури со побрзи zipline, кои се направени за поискусни гости. Отворен е само во лето и е возбудлива промена од музеите и градините. Меѓутоа, ако смртно се плашите од височини, можеби ќе сакате да го прескокнете овој настан.

#11 – Авантуристички парк Volcano Falls

Авантуристичкиот парк Volcano Falls е уште една од најдобрите работи во Rockford IL за сите возрасти. Се наоѓа во близина на државниот парк Rock Cut и најмногу им се допаѓа на семејствата. Има терен за мини голф, ласерски лавиринт, картинг, кафези со вата и аркадни игри, сите со тема за вулкан. Ако вашите деца не се заинтересирани за едукативните атракции на Рокфорд, многуте експонати во овој парк може да бидат повозбудливи за нив. Плус, можете да го посетите државниот парк пред или после оваа атракција. Најдобрите одмори се оние што се и едукативни и возбудливи одеднаш.

Сега имате ли многу работи да направите во Рокфорд ИЛ? Се надеваме дека оваа листа ви помогна да ги направите вашите планови за одмор одлични! Повеќето семејства доаѓаат во Илиноис за Чикаго, но многу од помалитеградовите можат да бидат исто толку возбудливи. Од релаксирачки пешачки патеки до авантуристички паркови исполнети со забава, Рокфорд веројатно има сè што бара вашето семејство.

Скролај на врв